Ryż do sushi kcal - wartości odżywcze i kalorie

Ryż do sushi (ugotowany) jest głównie źródłem węglowodanów, które są ważnym elementem zdrowej diety. Węglowodany są podstawowym źródłem energii dla Twojego organizmu, dlatego też powinny stanowić od 45 do 65% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Jednak sprawdź ile ten produkt posiada dobroczynnych cukrów złożonych, a ile może mieć przetworzonych, pozbawionych wartości odżywczych cukrów prostych, które zwiększąją Twój apetyt i sprzyjają odkładaniu się tłuszczu w organiźmie. Przeczytaj ten poradnik: 6 źródeł zdrowych węglowodanów.

Spis treści
  1. Ile kalorii ma ryż surowy?
  2. Rodzaje ryżu
  3. Wartości odżywcze ryżu
  4. Właściwości ryżu
  5. Jaki ryż jest najzdrowszy?
  6. Ryż - ile ma kalorii?

Ile kalorii ma ryż surowy?

Ryż to jeden z popularniejszych produktów zbożowych na świecie. To bogate źródło węglowodanów, błonnika i witamin. Niełuskane zboże, jakim jest ryż, dostarcza mnóstwa składników odżywczych. Jest także bardzo zdrowym elementem różnego rodzaju diet, jadłospisu cukrzyków, alergików i wegan. Również szeroko wykorzystywane są jego właściwości kosmetyczne. Na świecie jest prawie 800 gatunków ryżu. Jakie są jego wartości odżywcze i który jest najzdrowszy?

Historia ryżu jest bardzo długa i sięga już czasów sprzed naszej ery. Kolebką ryżu są Chiny. W Europie pojawił się w IV wieku p.n.e. Ryż jest głównie uprawiany w Chinach, Bangladeszu, Indiach, Japonii i Indonezji.

Dawniej produkcja ryżu polegała na zasiewaniu ryżu na polach zalanych wodą. Obecnie uprawiany jest także na suchych polach do plantacji ryżu. We współczesnych czasach jest to jeden z popularniejszych składników każdej diety.

Większość ludności całego świata spożywa ryż, ale najwięcej mieszkańcy Azji południowej i wschodniej.

Rodzaje ryżu

Ryż to jedno z najbardziej popularnych zbóż na świecie. Należy do rodziny zbóż wiechlinowatych, na którą składa się 25 różnych gatunków o różnych wartościach odżywczych, uzależnionych głównie od stopnia jego oczyszczenia. Każda z odmian ma inne właściwości, zastosowanie i walory smakowe.

Poszczególne rodzaje odróżnia właśnie smak, kształt, poziom oczyszczenia, zawartość skrobi i możliwości wchłaniania wody, a co za tym idzie, napęcznienia. Głównym składnikiem ryżu jest amylopektyna. To podstawowy element skrobi, stanowiący jej otoczkę.

Im więcej w danym gatunku ryżu amylopektyny, tym ryż jest bardziej klejący.

Rodzaje ryżu można podzielić z uwagi na długość:

  • ryż ziarnisty krótki (np. jaśminowy), który łatwo skleja się i głównie jest wykorzystywany do sushi czy risotto,
  • ryż ziarnisty średni (np. vialone), sprawdzający się przy deserach,
  • ryż ziarnisty długi (np. jaśminowy), który po ugotowaniu jest sypki i puszysty, szczególnie polecany do mięsa i sosów.

Ryż można także podzielić z uwagi na kolor. Do najpopularniejszych należą:

  • biały, pozbawiany łupiny, otrębów i zarodka w trakcie polerowania,
  • brązowy, pokryty warstwą otrębów, jeden z najzdrowszych,
  • jaśminowy, z dużą zawartością węglowodanów, białka i błonnika,
  • czarny, bogaty w żelazo, błonnik i przeciwutleniacze,
  • czerwony, niełuskany, z lekko orzechowym smakiem,
  • żółty, kleisty i słodki.

Każdy ryż, niezależnie w jakiej postaci występuje, nie zawiera glutenu ani jakichkolwiek alergenów.

Wartości odżywcze ryżu

Ryż to ogromne bogactwo witamin i minerałów, niezależnie od rodzaju. Wartości odżywcze ryżu zależą także od stopnia jego przetworzenia.

Oto podstawowe składniki, które można znaleźć w każdym gatunku:

  • Węglowodany - zawarte w ryżu dostarczają każdemu organizmowi sporo energii.
  • Białko - spora ilość białka w ryżu bardzo korzystnie wpływa na pracę poszczególnych układów organizmu człowieka.
  • Tłuszcze - zawarte w 100 g ryżu są naprawdę w znikomej ilości.

Wartość energetyczna ryżu zależy od rodzaju i stopnia przetworzenia. Na przykład, 100 g nieugotowanego ryżu białego ma około 350 kcal, podczas gdy 100 g ugotowanego ryżu białego ma tylko 130 kcal. Podobnie jest w przypadku ryżu brązowego - 100 g nieugotowanego ryżu brązowego ma około 354 kcal, a ugotowany ryż brązowy ma tylko 112 kcal.

Właściwości ryżu

Ryż ma wiele właściwości prozdrowotnych, które mogą korzystnie wpływać na nasz organizm. Oto kilka z nich:

  • Wspomaga obniżanie poziomu złego cholesterolu.
  • Dobrze wpływa na układ pokarmowy i osłania jelita.
  • Przeciwdziała biegunkom i wspomaga prawidłowe trawienie.
  • Wykazuje działanie antyoksydacyjne, dzięki sporej zawartości witaminy E.
  • Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
  • Wspiera regulację ciśnienia, a brak szkodliwych tłuszczów i sodu wpływa na obniżanie zbyt wysokiego ciśnienia krwi.
  • Przeciwdziała chorobom układu krążenia.
  • Zmniejsza ryzyko powstawania chorób nowotworowych, dzięki nierozpuszczalnemu błonnikowi.
  • Likwiduje wolne rodniki i chroni komórki przed uszkodzeniami.
  • Stymuluje pracę wielu enzymów w mózgu.
  • Spełnia rolę środka moczopędnego i wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.
  • Dzięki zawartym substancjom przeciwutleniającym łagodzi procesy starzenia skóry.
  • Jako produkt lekkostrawny wspomaga odchudzanie.
  • Reguluje poziom cukru we krwi.

Ryż jest również bardzo dobrym źródłem energii na cały dzień. Jest łatwo przyswajalny i zaspokaja głód.

Jaki ryż jest najzdrowszy?

Ryż brązowy jest uważany za najzdrowszy rodzaj ryżu. Jest najmniej przetworzony i zawiera dużą ilość witamin z grupy B, magnezu, wapnia, żelaza i błonnika. Ryż brązowy reguluje poziom cukru we krwi i obniża ciśnienie krwi.

Innym zdrowym rodzajem ryżu jest ryż dziki. Jest bogaty w błonnik, witaminy i minerały. Ma również najniższy indeks glikemiczny spośród wszystkich rodzajów ryżu.

Ryż biały, mimo że zawiera pewne wartości odżywcze, jest najmniej wartościowym rodzajem ryżu ze względu na usunięcie jego ciemnej wierzchniej warstwy. Jest jednak łatwostrawny i zalecany dla dzieci i osób z problemami układu pokarmowego.

Inne zdrowe rodzaje ryżu to ryż czerwony i ryż czarny. Ryż czerwony jest bogaty w antocyjany, które są naturalnymi przeciwutleniaczami, a ryż czarny zawiera dużo błonnika, witamin z grupy B i E oraz najmniej cukru.

Wybór rodzaju ryżu zależy od preferencji smakowych i zdrowotnych każdej osoby. Dobór odpowiedniego ryżu należy również uwzględnić przy przygotowywaniu różnych potraw - niektóre rodzaje ryżu lepiej pasują do mięsa, inne do sushi czy risotto.

Ryż - ile ma kalorii?

Kalorie w ryżu zależą od rodzaju i stopnia przetworzenia. Na przykład, 100 g nieugotowanego ryżu białego ma około 350 kcal, podczas gdy 100 g ugotowanego ryżu białego ma tylko 130 kcal. Podobnie jest w przypadku ryżu brązowego - 100 g nieugotowanego ryżu brązowego ma około 354 kcal, a ugotowany ryż brązowy ma tylko 112 kcal.

Ryż jest więc stosunkowo niskokalorycznym produktem, który może być świetnym dodatkiem do różnych diet, w tym także diet odchudzających.

Podsumowując, ryż do sushi jest wartościowym źródłem węglowodanów i innych składników odżywczych. Wybierając odpowiedni rodzaj ryżu, możemy cieszyć się jego korzystnym wpływem na nasze zdrowie.

Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Ryż do sushi kcal - wartości odżywcze i kalorie, możesz odwiedzić kategorię %%kategoria%%.

Go up

Korzystamy z plików cookie własnych i stron trzecich w celu opracowania informacji statystycznych oraz wyświetlania spersonalizowanych treści i usług poprzez analizę nawigacji. Zaakceptuj je lub skonfiguruj swoje preferencje. Więcej Informacji