Szybkość podania dania w restauracji jest jednym z najważniejszych czynników, na podstawie których klient ocenia dany lokal. Oczywiście ważny jest smak potraw, sposób ich podania czy właściwa obsługa, ale długie oczekiwanie na danie potrafi zniweczyć największe wysiłki ekspertów w kuchni. Stąd tak istotna jest dbałość o to, by posiłki serwować tak szybko, jak jest to możliwe. Tu jednak pojawia się pytanie: jaki jest akceptowalny czas oczekiwania na posiłek w restauracji? Wyjaśniamy!
Na jakie dania warto czekać?
Nie ma żadnych regulacji wskazujących, w jakim czasie dania w restauracji powinny być podane do stołu. Zależne jest to rodzaju posiłku czy np. obłożenia restauracji lub pory dnia. Trzeba jednak przyjąć zasadę: na dobre dania trzeba – i warto – czekać.
Można przyjąć, że jeśli posiłki w restauracji są przygotowywane od podstaw i przy wykorzystaniu świeżych, nieprzetworzonych wcześniej składników, czas oczekiwania w restauracji może sięgnąć ok. 30-45 minut. Krótszy czas oczekiwania na jedzenie możliwy jest wtedy, gdy danie – lub jego część – zostało przygotowane wcześniej i czeka wyłącznie np. na podgrzanie.
Oczywiście najkrótszy czas oczekiwania powinien dotyczyć przystawek – te powinny być dostarczone na stół maksymalnie szybko, najlepiej w ciągu ok. 10 minut od przyjęcia zamówienia.
Informowanie o czasie oczekiwania
Prowadząc lokal gastronomiczny, warto zwrócić uwagę na to, by precyzyjnie informować gości o tym, ile trzeba czekać na zaserwowanie posiłków. Może to zrobić obsługa w restauracji, ale znacznie lepsze będzie ujęcie takiej wzmianki w formie pisemnej – w karcie dań.
Wystarczy do tego np. informacja, że całość dań z karty danej restauracji jest przygotowywana na miejscu, co przekłada się na czas oczekiwania na poziomie ok. 30 min. Można też zaznaczyć, że przy wybranych towarach okres ten może być dłuższy. Oczywiście, jeśli czas oczekiwania na danie się przedłuża, należy uprzedzić o tym gościa – kelner może np. zaproponować dodatkową przystawkę.
Warto również usprawnić proces rezerwacji stolika poprzez wybranie systemów rezerwacyjnych do lokalu. To, jak długo klient będzie cierpliwy, zależy od jego podejścia. Z jednej strony nie brak gości, którzy – zdając sobie sprawę z wyjątkowości serwowanej potrawy – są w stanie uzbroić się w cierpliwość. Z drugiej: nie brak takich gości, dla których okres 10-15 min. od złożenia zamówienia to już powód do irytacji.
Paradoksalnie, mają do tego prawo – od strony formalnej. Jeżeli czas oczekiwania na danie jest zbyt długi to – według Inspekcji Handlowej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta – gość restauracji ma prawo do reklamacji. Zapisy nie precyzują jednak, jak rozumieć tu znaczące opóźnienie. Od strony prawnej można je jednak uznać za nieprawidłowe wykonanie zamówionej usługi – o ile zależy to od przyczyn zawinionych przez sprzedawcę lub restaurację.
Informowanie o opóźnieniach w wydawaniu jedzenia
Jeśli osoba zarządzająca zmianą wie, że mogą pojawić się opóźnienia, powinna jak najszybciej uprzedzić o tym klientów. Muszą oni mieć świadomość, że np. problemy wynikają z przejściowych kłopotów technicznych wywołanych np. brakiem energii elektrycznej.
Najważniejsza dla szybkości podawania posiłków w restauracji czy innym punkcie gastronomicznym jest spójność komunikacji i przepływ informacji pomiędzy kelnerem a kuchnią. Warto zadbać o sprawny system rezerwacji oraz przepływu danych. Gdy dochodzi do zamówienia, informacje o tym powinny w sposób cyfrowy – a nie archaicznie, na kartce papieru – trafić zarówno do menedżera nadzorującego wydania, jak i szefa kuchni. W tym celu warto sięgnąć po sprawdzony system kompleksowej obsługi zamówień RePOS od Restaumatic.
Ważne jest, by stosować produkty dostępne na miejscu. Dużym błędem jest sytuacja, w której w karcie znajdują się posiłki, których składniki nie są dostępne na zapleczu.
Dlaczego czas jest ważny?
Wizyta w restauracji to dla klientów nie tylko okazja do zjedzenia – często nietypowego – posiłku, ale okazja do spotkania czy wspólnej celebracji. Wszelkie opóźnienia wpływają na całość oceny wizyty oraz poziomu samego lokalu. Stąd czas przyrządzenia i dostarczenia posiłku jest równie istotna, jak smak czy wygląd potrawy.
W tym kontekście warto rozważyć np. zastosowanie metody prostego menu. Błędem bywa nadmierne rozbudowanie zapisów czy wprowadzanie posiłków, których dany lokal nie jest w stanie zapewnić sprawnie i szybko. To niestety prosta droga do tego, by utracić potencjalnego klienta, który na dodatek zapewne wspomni, że dana restauracja ma niewiele wspólnego z gastronomicznym profesjonalizmem.
Jeśli lokal gastronomiczny bazuje na posiłkach prostych, nieskomplikowanych i nie funkcjonuje jako lokal ekskluzywny, warto zadbać o przygotowanie części popularnych posiłków – np. chętnie wybieranych zup. Wystarczy utrzymywać je na odpowiednim poziomie temperatury, by szybkość podania ich do stolika zdecydowanie wzrosła.
Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem jest wprowadzanie do lokali gastronomicznych systemów samoobsługi. Punkty, które oferują takie mechanizmy do składania zamówień, pozwalają klientom również zapłacić za jedzenie bezpośrednio z urządzenia, co przekłada się na krótszy czas oczekiwania.
A co, jeśli potrzebujesz innych rozwiązań dla przyspieszenia obsługi zamówień? Warto rozważyć zwiększenie personelu – więcej pracowników może pomóc w obsłudze większej liczby klientów w krótszym czasie. W szerszej skali powinno przynieść to wymierne korzyści.
Czas oczekiwania w restauracji – co warto wiedzieć?
Na czas dostarczenia posiłku należy patrzeć jako na czynnik, który wpływa na ogólną ocenę lokalu – tak, jak smak czy wygląd potraw. Stąd należy dbać o mechanizmy, które pozwalają zadbać o klienta tak, by nie odczuwał irytacji związanej z czekaniem na posiłek. Jeśli klient będzie zadowolony z szybkości dostarczenia mu dania, może wystawić restauracji pochlebną opinię na stronie lub w ankiecie gastronomicznej.
Eksperymentalnym rozwiązaniem – ale bardzo ciekawym dla lokali o wystarczającym zapleczu – może być zaserwowanie klientom drobnych przekąsek na czas oczekiwania na danie właściwe. Warto zadbać o np. element zaskoczenia. Zaserwowanie przekąsek z różnych stron świata – np. z opisami – daje gościom ciekawy pretekst do rozmowy i porównywania smaków, przez co czas oczekiwania na właściwe dania upłynie szybciej. W takiej sytuacji nawet wspomniane pół godziny może okazać się zaskakująco krótkie.
Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Ile czasu trwa dostawa sushi?, możesz odwiedzić kategorię %%kategoria%%.