Wielki Piątek to dla katolików dzień postu ścisłego. Oznacza to, że oprócz wstrzymania się od jedzenia pokarmów mięsnych, należy również ograniczyć posiłki – w ciągu dnia można zjeść tylko jeden posiłek do syta i dwa niepełne. Post ścisły obowiązuje osoby od 1do 60. roku życia, natomiast osoby od 1roku życia nie powinny jeść mięsa pod żadną postacią.
Wielki Piątek – co można zjeść?
Wielki Piątek to dzień postny, w którym rezygnuje się z jedzenia mięsa i mięsnych wyrobów, a także ogranicza się objętość posiłków. Nie należy spożywać zup na mięsnym bulionie. Można za to jeść smalec, ryby i owoce morza. Dozwolone jest spożywanie pieczywa, nabiału, jajek, warzyw i owoców. Nie należy jednak przesadzić, aby nie załamać zasady dotyczącej ilości pokarmu. Poleca się jedzenie lekkich dań jarskich, chudych zup i sałatek. Tego dnia wiele osób rezygnuje z jedzenia słodyczy i picia alkoholu.
Kto nie musi być wstrzemięźliwym?
Wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych nie muszą przestrzegać osoby, które nie mają wyboru co do składników swojego posiłku, lecz jedzą to, co jest dla nich dostępne. Ta sama zasada dotyczy tych, którzy korzystają z zakładów zbiorowego żywienia. Dyspensy w szczególnych przypadkach może udzielić proboszcz. W zamian za zwolnienie od przestrzegania zasady wstrzemięźliwości należy pomodlić się w intencji Ojca Świętego, złożyć jałmużnę postną lub w inny sposób okazać miłosierdzie.
Czego nie wolno jeść w piątek?
Co roku w piątek przypadający tuż po oktawie Bożego Ciała Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tego dnia katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
W najbliższy piątek 16 czerwca katolicy w Polsce mogą swobodnie urządzić grilla. Tego dnia w Kościele świętowany jest dzień o randze uroczystości. Nie jest to jednak święto nakazane, stąd nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy św.
W kanonie 1251 Kodeksu prawa kanonicznego jest następujący zapis: wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem konferencji episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek męki i śmierci pana naszego jezusa chrystusa.
Święta nakazane
Zgodnie z kanonami 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w święta nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.
W 2003 roku zmieniono listę świąt nakazanych. Są nimi obecnie:
- Wszystkie niedziele
- Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia)
- Objawienie Pańskie, czyli Trzech Króli (6 stycznia)
- Wielkanoc (święto ruchome)
- Wniebowstąpienie Pańskie (niedziela wypadająca po czterdziestym dniu od Wielkanocy)
- Zesłanie Ducha Świętego - Zielone Świątki (niedziela wypadająca po Wniebowstąpieniu Pańskim)
- Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało (czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej - 60 dni po Wielkanocy)
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny zwane Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia)
- Wszystkich Świętych (1 listopada)
- Boże Narodzenie (25 grudnia)
Zgodnie z dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 4 marca 2003 r. na terenie kraju zniesiony został obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w trzy inne uroczystości.
Dlaczego jemy ryby w piątek?
Jedzenie ryb w piątek ma swoje korzenie w długiej tradycji katolickiej. Katolicki Kościół wzywa swoich wiernych do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek jako akt pokuty i pamiątkę Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa. Ryby były uważane za pokarm prosty i skromny, który można było spożywać w miejsce mięsa jako symbol umiaru i pokory.
Warto jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach jadanie sushi w piątek nie jest zgodne z zasadami postu katolickiego, ponieważ sushi zazwyczaj zawiera mięso ryb. Dlatego w Wielki Piątek katolicy powinni wybierać inne opcje, które nie zawierają mięsa, takie jak sałatki, warzywa, owoce morza bez mięsa ryb, czy dania jarskie.
Podsumowując, w Wielki Piątek katolikom zaleca się rezygnację z jedzenia mięsa, w tym sushi, i skupienie się na spożywaniu pokarmów bezmięsnych. Wierni powinni pamiętać, że post to nie tylko wstrzemięźliwość od jedzenia, ale także okazja do refleksji i modlitwy.
Jeśli chcesz poznać inne artykuły podobne do Czy można jeść sushi w piątek? - zasady postu katolickiego, możesz odwiedzić kategorię %%kategoria%%.